نخل طلای اصغر فرهادی و قهرمانش از جشنواره کن 2021

26 تیر 1400

هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن در حالی شامگاه شنبه در این شهر ساحلی جنوب فرانسه به پایان رسید که اصغر فرهادی در چهارمین حضور خود در بخش مسابقه رسمی بازهم از رسیدن به جایزه نخل طلا بازماند.

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز حوالی ساعت 10 شب به‌وقت‌ایران در سالن بزرگ لومیر آغاز شد و هیئت‌داوران به ریاست اسپایک لی در اقدامی سخاوتمندانه به بیش از یک‌سوم از 24 فیلم حاضر در بخش مسابقه جایزه داد. ضمن اینکه تأثیر حضور پنج زن در جمع 9 عضو هیئت‌داوران در اهدای جایزه نخل طلا به یک فیلم‌ساز زن جلوه‌گر شد.

یکی از دو جایزه بزرگ مشترک هم به اصغر فرهادی رسید که با «قهرمان» از بخت‌های اصلی بردن نخل طلا بود.

در ابتدای مراسم دو جایزه نخل طلایی بهترین فیلم کوتاه و دوربین طلایی بهترین فیلم اول اهدا شد و سپس مارکو بلوکیو، سینماگر نامدار ایتالیایی نخل طلایی افتخاری را از دستان همکارش پائولو سورنتینو گرفت. با اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد هم مشخص شد امیر جدیدی، ستاره «قهرمان» نصیبی از جوایز نبرده است. به‌این‌ترتیب، شهاب حسینی با «فروشنده» تنها بازیگر ایرانی است که تاکنون توانسته از جشنواره کن جایزه بگیرد.

بهترین بازیگر مرد: کیلب لندری جونز برای فیلم «نیترام»

در شرایطی که هیئت‌داوران کن معمولاً هفت جایزه اهدا می‌کند، امسال داورها در دو بخش جایزه بزرگ و جایزه داوران جوایز مشترک جایزه دادند تا بیش از یک‌سوم فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه دست‌کم یک جایزه گرفته باشند. یکی از دو جایزه بزرگ مشترک هم به اصغر فرهادی رسید که با «قهرمان» از بخت‌های اصلی بردن نخل طلا بود. او پیش‌تر با «فروشنده» جایزه بهترین فیلم‌نامه را از کن گرفته بود و پس از ناکامی با «همه می‌دانند»، امسال یک جایزه مهم به دست آورد.

این کارگردان سینمای ایران با تشکر از دست‌اندرکاران جشنواره کن و هیئت‌داوران در سخنانی کوتاه از گروهش، تهیه‌کننده فیلمش و خانواده‌اش تشکر کرد و گفت: «از دخترم (سارینا) مخصوصاً تشکر می‌کنم که ترغیبم کرد که این داستان را بسازم. الآن که اینجا ایستاده‌ام به یاد 36 سال قبل افتادم که یک بچه 13 ساله بودم و در شهری که به دنیا آمدم، با کمترین امکانات اولین فیلم کوتاهم را ساختم. 36 سال است که جز نوشتن و فیلم ساختن کار دیگری نکردم و با همه محدودیت‌ها، مشکلات و فشارها و گرفتارهای که می‌توانست من را از این مسیر که داشتم منصرف بکند و این فیلم‌ها را نسازم و شما هم نبینید اما به امید اینکه با هر فیلمی که می‌سازم، یک پرسش از شرایط تلخ اجتماعی که اطرافم هست را با تماشاگرها به اشتراک بگذارم و بافکر کردن آن‌ها به یک راه حل برسم؛ باز ادامه دادم.» اصغر فرهادی در پایان اظهار امیدواری کرد: باوجود همه مشکلات ادامه می‌دهم چون ایمان‌دارم یکی از راه‌های نجات کشورم، آگاهی بخشی است.»

درحالی‌که کارشناسان و منتقدان گمان می‌کردند نخل طلا به «خودرو من را بران» ژاپنی می‌رسد، هیئت‌داوران در کمال میزبان نوازی جایزه اصلی کن 2021 را به «تیتان» ژولیا دوکورنو دادند تا این فیلم‌ساز فرانسوی دومین زن برنده نخل طلا در تاریخ 74 ساله کن لقب بگیرد. پیش از او فقط جین کمپیون در 1993 موفق شده بود نخل طلا از آن خود کند. امسال چهار فیلم از 24 فیلم بخش مسابقه را زنان ساخته بودند.

هیئت‌داوران در کمال میزبان نوازی جایزه اصلی کن 2021 را به «تیتان» ژولیا دوکورنو دادند.

عجیب‌ترین نکته مراسم پایانی جشنواره کن 2021 زمانی رقم خورد که نخستین رئیس رنگین‌پوست تاریخ کن همان اوایل مراسم به‌اشتباه نام برنده نخل طلا را فاش کرد و تلاش دیگر اعضای هیئت‌داوران در جمع‌کردن شیرین‌کاری او به‌جایی نرسید. خود اسپایک لی هم که شرمنده شده بود، در پایان اختتامیه تلاش کرد ماجرا را با ربط دادن به علاقه‌اش به ورزش بسکتبال رفع‌ورجوع کند.

 

فهرست کامل برگزیدگان جشنواره کن 2021

نخل طلایی بهترین فیلم: تیتان - ژولیا دوکورنو (فرانسه)

جایزه بزرگ: قهرمان - اصغر فرهادی (ایران)

جایزه بزرگ: محفظه شماره شش - یوهو کاسمانن (فنلاند)

جایزه هیئت‌داوران: زانوی احد - نداو لاپید (سرزمین‌های اشغالی)

جایزه هیئت‌داوران: حافظه - آپیچاتپونگ ویراستاکول (تایلند)

بهترین کارگردان: آنت - لئوس کاراکس (آمریکا)

جایزه بزرگ: «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی

بهترین فیلم‌نامه: ریوسوکه هاماگوچی و اویی تاکاماسا - خودرو من را بران (ژاپن)

بهترین بازیگر مرد: کیلب لندری جونز - نیترام (جاستین کورزل - استرالیا)

بهترین بازیگر زن: رناته رینسوه - بدترین فرد در جهان (یواخیم تریر - نروژ)

نخل طلایی افتخاری: مارکو بلوکیو

دوربین طلایی بهترین فیلم اول: مورینا - آنتونتا آلامات کاسیانوویچ

نخل طلایی بهترین فیلم کوتاه: همه تاج‌های دنیا - تانگ یی