«رویاهای دم صبح» مهرداد اسکویی برنده جایزه بهترین مستند جشنواره لندن شد

25 مهر 1395

 این فیلم روایتی از دختران نوجوانی است که در روزهای پایانی سال برای حکم آزادی خود در کانون اصلاح و تربیت انتظار می‌کشند.

نام برنده جایزه گریرسون را که هرسال به بهترین مستند بلند داده می‌شود٬ لوئیز اوزموند٬ مستندساز سرشناس بریتانیایی اعلام کرد. او امسال رئیس هیئت‌داوران این بخش بود.خانم اوزموند در بخشی از تمجید خود از این فیلم نوشته است: «شاید تصور کنید که این فیلمی تیره از زندگی سیاه نوجوانان است؛اما کاملاً برعکس است. فیلم ما را به دنیایی می‌برد که هیچ‌کدام چیزی درباره‌اش نمی‌دانیم؛ دنیای کودکان خیابانی٬ دزدان و کودکان معتاد به کراک و به ما مکانی را نشان می‌دهد که سرشار از شوخی و روح وزندگی است.»مهرداد اسکویی با موقعیت‌شناسی قوی و شخصیت‌پردازی عالی٬ ترس و دوستی این نوجوانان را با نگاهی انسانی ثبت کرده است.

رویاهای دم صبح که حدود هفت سال در انتظار صدور مجوز بود٬ سومین قسمت از مستندهای سه‌گانه مهرداد اسکویی درباره کودکان خیابانی و کانون‌های اصلاح و تربیت در ایران است.مهرداد اسکویی٬۴۷ ساله از شناخته‌شده‌ترین مستندسازان سینمای ایران است که تاکنون جوایز متعددی از جشنواره‌های ایرانی و خارجی گرفته است.

فیلم‌سازان زن٬ برندگان اصلی

جشنواره فیلم لندن که با شعار تنوع قصد دارد آثار زنان٬ اقلیت‌های قومی٬ نژادی و جنسی را بیشتر مطرح کند٬ دو جایزه اصلی امسال خود را به دو کارگردان زن اعطا کرد.جایزه بهترین فیلم این دوره از جشنواره فیلم لندن به فیلم «برخی از زنان» رسید.این فیلم به کارگردانی کلی رایچارت٬ کارگردان آمریکایی درباره سه زن است که در شهری کوچک در آمریکا زندگی می‌کنند که هرکدام برای رفع مشکلات خود در تلاش هستند.

هیئت‌داوران این فیلم را «داستانی انسانی و تلخ» خوانده است که «آسیب‌پذیری وحشتناک و انزوا» را به تصویر می‌کشد.جایزه ساترلند که از بخش‌های جنبی جشنواره و به نخستین فیلم بلند یک کارگردان اعطا می‌شود٬ امسال نصیب فیلم «خام»ساخته ژولیا دوکورنائو٬ فیلم‌ساز فرانسوی شد.فیلم درباره دختر گیاه‌خواری است که در پی مراسمی خوردن گوشت انسان را آغاز می‌کند.دوکورنائو در مراسم شب گذشته که در لندن برگزار شد گفت از اینکه می‌بیند از کارگردان زن تقدیر می‌شود٬ خوشحال است.

در مراسم شنبه‌شب٬ عالی‌ترین نشان انستیتوی فیلم بریتانیا به استیو مک‌کوئین٬ فیلم‌ساز بریتانیایی و کارگردان «۱۲سال بردگی»داد.

 

شصتمین جشنواره فیلم لندن یکشنبه‌شب٬۱۶ اکتبر با نمایش فیلم کمدی «شلیک آزاد» به کار خود خاتمه می‌دهد.